Dreamweaver je velice populární program k vytváření webových stránek, k jehož používání nepotřebujete mít jakékoliv znalosti HTML nebo CSS kódu. Dreamweaver je užitečný pro široké publikum – pro webové designéry či vývojáře, pokročilé či začátečníky. S Dreamweaver můžete vytvořit krásné webovky, ale má to i své limity. Abyste mohli využívat veškeré technické vymoženosti tohoto programu, budete se přece jenom muset naučit HTML, CSS a další kódování. Zde jsou tedy klady a zápory spjaté s užíváním programu Dreamweaver.

Zjednodušený web design

To, co asi přitahuje lidi na Dreamweaveru nejvíce, je takzvaná WYSIWYG platforma (z anglického „what you see is what you get“, tedy “co vidíš, to dostaneš”). Tento způsob editování webových stránek značně usnadňuje jejich tvorbu. V Dreamweavru se toho proto nemusíte tolik učit a ovládání byste měli pochopit relativně rychle. Nicméně někteří lidí mají problém si osvojit základní funkce tohoto programu, protože jeho rozhraní je přehlceno různými ovládacími prvky a tlačítky, což stěžuje orientaci. Jiní zase moc nedůvěřují WYSIWYG editoru, který ne vždy opravdu ukazuje to, co uživatelé posléze uvidí na vašem webu.

Možná se vám bude zdát, že Dreamweaver nabízí funkce, které nikdy nevyužijete, zatímco jiní si budou libovat v tom, že jim Dreamweaver nabízí vše, co potřebují.

Jak může Dreamweaver pomoc

Dreamweaver přináší užitečné pomůcky pro profesionály, kteří preferují psát kód skrze WYSIWYG editor. Kontrolování chyb v kódu je taky velice snadné. Dreamweaver taky intuitivně napovídá a navrhuje kódy, což rozhodně pomůže při psaní CSS kódu. Program s sebou přináší i další funkce jako je file manager atd.

Dreamweaver je jednoduchá a výkonná platforma pro lidi, co potřebují designovat hromadu stránek. Je plný předpřipravených šablon, které vám zajisté usnadní manipulaci. Poslední verze drží krok s prohlížeči, což vám dává možnost podívat se, jak budou stránky vypadat online. Dreamweaver také nabízí pokročilé nástroje a jakožto člen Adobe rodiny, je dobře propojený s ostatními Adobe produkty.

Další výhodou používání Dreamweaveru je jeho cross-platformové řešení, které vám umožní vybudovat webové stránky pro všechny zařízení a tudíž nebudete potřebovat žádný speciální kód pro mobilní webové stránky. Na nové verzi se také nachází “the fluid grid” vlastnost, která vám například automaticky přerovná vaší stránku tak, aby pasovala na obrazovku, ze které bude zobrazena.

Jak asi nepomůže

Pokud budete až moc lpět na základních funkcích Dreamweaveru, můžou se z vás stát líní web designéři. Vzhledem k tomu, že se web neustále vyvíjí, mohlo by se stát, že propásnete novinky ve vývoji tím, že se budete limitovat na vaše znalosti nástrojů poskytovaných Dreamweaverem.

Další nevýhodou Dreamweaveru je také jeho cena, která je v porovnání s ostatními podobnými produkty poměrně vysoká. Existuje spoustu content správců jako je WordPress, které nabízejí základní webové nástroje zcela zdarma.

Až moc kódování?

Nevýhodou používání Dreamweaveru je, že vytváří extra kód navíc na vašich stránkách, což ztěžuje práci search enginům. Dreamweaver je skvělý pro stránky, které nemají v úmyslu soupeřit o nejlepší místo ve vyhledávacím žebříčku. A vzhledem k tomu, že je Dreamweaver kompromisem mezi jednoduchým designem a snadným kódováním, je vhodný pro podnikání. Hodně profesionálů nicméně kritizuje Dreamweaver pro jeho špatně napsané kódové snippety a zastaralé CSS kódování.

Závěrem

To, jestli je Dreamweaver nejlepší web designová platforma, bude ve finále záležet na tom, co vám nejvíce vyhovuje. Někteří lidé nejsou schopni se vypořádat s nuancemi a limity Dreamweaveru, zatímco jiní designéři je vychvalují a dělají s nimi zakládaní webové stránky.

Hlavní výhodou pro netechnické uživatele je, že se nemusí příliš trápit se psaním kódu, ale zároveň Dreamweaver umožňuje zkušenějším programátorů dělat jejich práci lehčeji.